Organizator:

Automatyzacja procesów w służbie BHP

27.01.2020 12:00:00

Podziel się

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Międzynarodową Federację Robotyki jesteśmy w grupie krajów, w których najszybciej rośnie liczba robotów przemysłowych. Można na tę kwestię patrzeć nie tylko poprzez pryzmat polepszania efektywności produkcji, ale także aspekt bezpieczeństwa pracy.

Automatyzacja procesów, szczególnie w tak ciężkiej branży, jaką jest hutnictwo i odlewnictwo, jest potrzebna i nieunikniona. Nie tylko ze względu na aspekty finansowe, ale także bezpieczeństwo pracowników.  Nowoczesne technologie, jak chociażby stosowane coraz powszechniej czujniki stężeń niebezpiecznych związków w powietrzu, mogą uratować życie pracowników na hali. Na rynku nie brakuje jednak dużo bardziej zaawansowanych rozwiązań. Używane w halach produkcyjnych roboty wykonują najcięższą pracę za człowieka. Mogą funkcjonować praktycznie w każdych warunkach, również tych z wielu względów niebezpiecznych dla życia ludzkiego, jak np. w wysokiej temperaturze. Już teraz można zakupić roboty, których części są odporne na korozję, działanie ługu i kwasów.

Roboty w odlewnictwie

Formowanie, odlewanie precyzyjne i ciśnieniowe oraz obrabianie – to najczęstsze zadania stawiane robotom w hutach i odlewniach. W niektórych przypadkach maszyny potrafią wykonać pracę kilkakrotnie szybciej niż człowiek. Istotne jednak jest to, że automatyka procesów przemysłowych eliminuje niebezpieczne sytuacje dla zdrowia i życia ludzi, wykonując najcięższe zadania w hucie lub odlewni jak np. obsługa kotła lub odlewarki.  A to dopiero pierwsza część rewolucji przemysłowej 4.0. Przed nami wdrożenie całego spektrum rozwiązań pod znakiem sztucznej inteligencji. Jak będzie wyglądać automatyzacja procesów odlewniczych w przyszłości? Jakimi technologiami dysponują najnowocześniejsze na rynku zakłady? Przekonaj się  sam, odwiedzając nasze Forum Odlewnicze Focast 2-5 czerwca 2020 r. w Poznaniu.