Program FOCAST
Jednym z kluczowych elementów tegorocznej edycji Salonu Odlewnictwa FOCAST będzie panel dyskusyjny poświęcony przyszłości branży odlewniczej w obliczu dynamicznych zmian na rynku globalnym. Eksperci i liderzy sektora omówią najważniejsze trendy, wyzwania i szanse stojące przed odlewnictwem zarówno w Polsce, jak i na świecie. Podczas panelu zaprezentują się znani eksperci z Polski oraz zagranicy, którzy podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie technologii odlewniczych, innowacji oraz rozwoju przemysłu.
PROGRAM SCENY FOCAST
3 czerwca 2025 r.
12.30 – 12.45
Uroczyste otwarcie Salonu Odlewnictwa FOCAST
12.45 – 14.30
Panel dyskusyjny
Odlewnictwo przyszłości: wizje rozwoju polskiej branży w kontekście globalnych megatrendów

Spotkanie pozwoli poznać kluczowe trendy kształtujące przyszłość odlewnictwa, dowiedzieć się, jak polska branża może sprostać globalnym wyzwaniom, oraz wysłuchać opinii uznanych ekspertów i liderów sektora. Panel będzie również inspiracją do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań, wymiany doświadczeń i nawiązania wartościowych kontaktów biznesowych. W dyskusji podjęte zostaną tematy roli odlewnictwa jako dostawcy komponentów dla kluczowych sektorów przemysłu, takich jak np. motoryzacja, obronność czy energetyka. Pojawi się również temat transformacji energetycznej, wyzwań dla branży w tym zakresie oraz potrzeby wprowadzania rozwiązań produkcyjnych bardziej przyjaznych dla środowiska.
dr Carsten Kuhlgatz
Jeden z czołowych ekspertów branży odlewniczej w Europie. Jest doświadczonym liderem, zaangażowanym działaczem oraz promotorem innowacji i rozwoju młodego pokolenia inżynierów. Obecnie zasiada w radzie nadzorczej Hüttenes-Albertus Chemische Werke GmbH (HA-Group), jest prezesem Albertuswerke GmbH oraz przewodniczącym rady nadzorczej Albertus-Foundation. Pełni funkcje kierownicze w najważniejszych niemieckich organizacjach branżowych, takich jak German Foundry Chemical Association czy German Foundrymen’s Association. W latach 2022–2023 był prezydentem World Foundry Organization (WFO), z którą nadal aktywnie współpracuje. Szczególnie angażuje się w działania na rzecz młodego pokolenia inżynierów, będąc organizatorem międzynarodowej konferencji Young Researchers Conference.

Tunçağ Cihangir Şen
Sekretarz Generalny Tureckiego Stowarzyszenia Odlewniczego (TÜDÖKSAD), specjalista w zakresie odlewnictwa i gospodarki o obiegu zamkniętym. Z jego inicjatywy realizowane są innowacyjne projekty, takie jak „CHROMAFOR” i „DIGIFOUNDRY”, które wspierają rozwój cyfrowych platform edukacyjnych dla branży. Jego wiedza z zakresu międzynarodowego handlu oraz administracji biznesowej sprawia, że jest uznawany za kluczowego lidera w swojej dziedzinie.

Krzysztof Sikora
Ekspert z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży odlewniczej, który współpracował z takimi gigantami przemysłowymi jak EATON Automotive Systems czy Rolls-Royce. Specjalizuje się w optymalizacji procesów produkcyjnych oraz w zarządzaniu globalnym łańcuchem dostaw odlewów. Jego doświadczenie w międzynarodowych projektach oraz liczne innowacyjne rozwiązania technologiczne przyniosły realne oszczędności i poprawę jakości w globalnych firmach.

prof. dr hab. inż. Rafał Dańko
Profesor i prorektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, specjalista w zakresie technologii odlewniczych oraz zrównoważonego rozwoju w przemyśle materiałowym. Jako wiceprezydent Światowej Organizacji Odlewniczej i prezes Stowarzyszenia Technicznego Odlewników Polskich, prof. Dańko aktywnie wspiera rozwój nowoczesnych technologii w branży, kładąc nacisk na innowacje i efektywność energetyczną.

4 czerwca 2025 r.
11.00 – 11.30
NetCastPL4.0 – Innowacyjne rozwiązania w zakresie odlewów cienkościennych
Wydział Odlewnictwa AGH
11.30 – 12.00
Abas ERP szansą dla Twojej odlewni w dobie megatrendów
Abas Business Solutions Poland
12.00 – 12.30
Wyzwania dla polskiego przemysłu odlewniczego – ryzyka i szanse, jakie niesie ze sobą AI
Sieć Badawcza Łukasiewicz Krakowski Instytut Technologiczny
12.30 – 13.00
Czysty olej to mniej awarii większa wydajność i oszczędności
Preston Group Sp.z o.o.
13.00 – 13.30
Agencja Rozwoju Przemysłu
5 czerwca 2025 r.
11.00 – 11.30
Wpływ nowych technologii na efektywność produkcji w odlewnictwie ciśnieniowym
Industrial Solutions Group
11.30 – 12.00
Jak działa spektrometr – podstawy techniki, ewolucja i obecna technologia
Anitepo Sp.z o.o
12.00 – 12.30
Odzież ochronna i robocza – Kupić czy wynająć
KLS Sp.j.
12.30 – 13.00
Jak nie utknąć w Excelu - produkcja bez chaosu z systemem ERP
Rambase
13.00 – 13.30
Destylacja próżniowa – jak wycisnąć wodę do ostatniej kropli
Castor Unia Gospodarcza